Már tini koromtól kezdve rajongtam a Jóbarátokért. Őszintén
nem is tudom, hogy mikor is láttam legelőször, viszont azt tudom, hogy bármikor, bármennyiszer megtudnám nézni az összes évadot. Na de most nem (csak) a sorozatról szeretnék mesélni, hanem
a könyvről, amit kb.másfél hete rendeltem meg a libri oldaláról és már szinte
másnap a kezemben is tartottam Saul Austerlitz könyvét a Jóbarátok-generáció-t.
Mondanom sem kell, ahogy csak
időm engedte a legesleghamarabb ki is
olvastam, és talán picit féltem attól, hogy a rajongásom a sorozat iránt kicsit
alább fog hagyni. Bevallom, az első pár oldalon azt hittem, hogy szakmai
könyvet olvasok, mivel eléggé a szakmai és a tévésorozatok működésére koncentrált
az író. Aztán ahogy egyre jobban belemélyedtem úgy egyre jobban megtetszett. Az író nagyon megfogta a lényeget az egész
sorozatban, és nagyon jó kutatást végzett.
Az első fejezetekben szó van arról, hogy a főcímzene hogyan készült el, milyen ügyviteli dolgokat kell elintézni
egy tévésorozat működése kapcsán.
Aztán belekukkanhatunk abba is, hogy mennyire nehéz volt a tökéletes karaktereket létrehozni, és hogy mennyire nehéz volt maga a tökéletes szereplőket kiválasztani a sok 100 közül. Soha nem gondoltam volna azt, hogy az írócsapat mennyi munkát, lemondást és erőfeszítést tett azért, hogy a sorozat 10 évig ugyanolyan színvonalas legyen. A könyvben szó esik arról is, hogy honnan szerezték be a kellékeket, hogy mennyire divat volt a fodrász szalonokban Rachel frizurája a 90-es években. Szó esik arról is, hogy milyen jogi problémák akadtak egy forgatás követően. A szakmai kitérők és a nehézségek mellett olvashatunk még a sorozat legfontosabb momentumairól és még könyvben néha sokkal jobban ütöttek a poénok, mint a sorozatban.
Amikor leültem ezt a cikket megíni azon gondolkodtam, hogy mégis mit is írhaték még erről a könyvről. Most írjam le részletesen és tele spoilerekkel, hogy mi van a könyvben vagy inkább azt írjam le, hogy mire nyitotta fel a szemem és mit tanultam belőle?!
Mivel senkinek nem akarok rosszat, és egyben mindenkit csak buzdítani szeretnék arra, hogy olvassa el a könyvet (főleg, ha nagy rajongó és látta az összes évadot), úgy döntöttem, hogy inkább a tanulságot vonom le az egészből, és most nem csak a könyvre, hanem maga a sorozatra is gondolok.
Hanem : Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer
Lehet sokan nem tudjátok, de az egyik szereplőnek (direkt nem mondom kinek) elég komoly alkohol problémái voltak a 90 -es évek végén, mégis forgatott, nem rúgtak ki, ott segített neki az egész stáb és az összes szereplő, ahol csak tudott, még az elvonón is mellette álltak, nem hagyták magára.
A sorozat nézése közben sokszor jutott eszemben bizonyos helyzetekben az a mondat, hogy: -De hát miért nem ír neki smst vagy miért nem facetimeoznak?- aztán eszembe jutott, hogy hoppácska! akkor még nem létezett ez a világ, ami most van… akkor még nem szippantott be senkit a digitális világ. Vajon a mai világban hány olyan fiatal van, akinek a barátai körében nincs kezében a telefon? és teljes mértékben oda figyel a másikra? – szerintem nagyon kevesen.
˝A Jóbarátok merészen arra épített, hogy huszonévesekről fog mesélni és igaza lett. A sorozat, bár vádolhatjuk azzal, hogy sok mindenről nem beszélt, vagy hogy túlzásokba esett, mindenképpen olyan dologról szólt, amelyek mérföldkőnek számítanak a fiatal felnőttek életében: az első munkáról, az első kapcsolatról, házasságról, családról. A történet mintát adhatott a fiatalabb rajongóknak, hogy versenyre keljenek a karakterekkel, vagy helyükbe képzeljék magukat.
Így néz ki tehát a felnőtt élet, vagy legalábbis az ifjak azt szeretnék, ha ilyen lenne.
A Jóbarátok azt ígérte, hogy bármilyen kihívást gördít is elénk a
felnőttség- szerelmi bánatot, magányt, karrierdolgokat-, azokat a legjobb
barátaink társaságában fogjuk átvészelni. Minden változik, de a barátság örök.
Ez pedig nagyon is erős ígéret egy olyan korszakban, amelyben egyébként annyi
minden bizonytalan. ˝
Borító: 5/5
Megjegyzések
Megjegyzés küldése